poniedziałek, 25 maja 2015

Wiedzieliście, że..... czyli pięć ciekawostek o Turcji



I znów zapraszam do posta napisanego w ramach akcji "W 80 blogów dookoła świata". Tym razem staramy się znaleźć po pięć ciekawostek ze wszystkich krajów biorących udział w akcji. U mnie możecie dowiedzieć się kilku rzeczy o Turcji, natomiast jeśli interesują Was inne kraje, zerknijcie do blogów, które wskazuję pod postem. Miłego odkrywania świata!







Wiedzieliście, że... w Turcji leży jedyne miasto na świecie położone na dwóch kontynentach? Było ono w dodatku stolicą trzech imperiów- rzymskiego, bizantyjskiego oraz ottomańskiego, i choć obecnie stolicą Turcji już nie jest, to nadal walczy (z Moskwą) o tytuł największej europejskiej metropolii- oficjalnie ma około 14 milionów mieszkańców, ale nieoficjalnie szacuje się, że może to być nawet 20 milionów! Chodzi oczywiście o Stambuł (tur. Istanbul), który rozciąga się po obu stronach cieśniny Bosfor, leżąc tym samym częściowo w Europie, a częściowo w Azji.


Most przez Bosfor w Stambule, po prawej stronie Azja, po lewej Europa


Wiedzieliście, że... choć Turcja konstytucyjnie jest państwem świeckim, to jednak zdecydowana większość jej mieszkańców (ponad 98%) to muzułmanie? Należy o tym pamiętać w czasie podróżowania, szczególnie jeśli odwiedza się mniejsze miejscowości- co prawda nikt nie nakaże kobietom nosić chust, ale zbyt roznegliżowany strój może zostać uznany za obraźliwy. To samo dotyczy publicznego okazywania uczuć (trzymania za rękę, całowania itp.) i picia alkoholu- lepiej jest z tym uważać na przeciętnej tureckiej ulicy.


Wiedzieliście, że... Turcja leży w obszarze aktywnym sejsmicznie, czyli narażonym na trzęsienia ziemi? Dotyczy to Stambułu, ale także południowo-wschodniej części kraju w okolicach granicy z Armenią i Iranem, gdzie zachodzą na siebie cztery płyty tektoniczne. Tak naprawdę drobne trzęsienia ziemi mają tu miejsce cały czas, o czym przekonać się można sprawdzając TUTAJ stronę monitorującą to zjawisko na terenie Turcji. Praktyczny poradnik na wypadek trzęsienia ziemi znajdziecie natomiast TUTAJ


Kamienne miasta w Kapadocji doznały ogromnych zniszczeń w wyniku trzęsień ziemi


Wiedzieliście, że... Turcja leży w innej strefie czasowej niż Polska? Do czasu polskiego należy dodać jedną godzinę i dzieje się tak przez cały rok, ponieważ tutaj podobnie jak u nas obowiązuje przestawianie zegarków z czasu zimowego na letni i odwrotnie. Natomiast pomimo wielkiego i rozciągniętego terytorium kraju (ok. 784 tys. km kwadratowych, czyli ponad dwa razy takiego jak Polska), cała Turcja to jedna i ta sama strefa czasowa. 


Wiedzieliście, że... góra Ararat, na której podobno po potopie osiadła biblijna Arka Noego, znajduje się na terytorium dzisiejszej Turcji? Góra ma wysokość 5137 m.n.p.m. i leży po stronie tureckiej około 30 km od granicy z Armenią, co zresztą powoduje nieustający konflikt pomiędzy tymi dwoma krajami. Dla Ormian Ararat jest bowiem ich narodowym symbolem i godłem, a choć geograficznie znajduje się już w Turcji, to patrząc historycznie położony jest na terenach rdzennie ormiańskich.

Góra Ararat od strony tureckiej (źródlo http://pl.wikipedia.org/wiki/Ararat)



Tutaj znajdziecie ciekawe informacje  o innych krajach:

A jeśli ktoś z Was też jest autorem językowo-kulturowego bloga i chciałby się do nas przyłączyć, zachęcam do zajrzenia na TEGO bloga grupy, a także do kontaktu pod adresem e-mailowym blogi.jezykowe@gmail.com.


12 komentarzy:

  1. Niesamowite wrażenie robi to kamienne miasto zniszczone przez trzęsienie ziemi..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj to prawda. BYlismy w takim miescie zniszczonym w latach 50-tych ubieglego wieku, kurcze ciarki przechodza po plecach!

      Usuń
  2. Najbardziej zaciekawiły mnie fakty o górze Ararat jako źródle konfliktu. Praktyczny poradnik na wypadek trzęsienia ziemi, choć praktyczny, to wolałabym, żeby nigdy mi się nie przydał...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uh ja tez mam nadzieje, ze sie nigdy nie przyda! Raz juz przezylam trzesienie ziemi (w 2010r w Kosowie) ale bylo to noca i nie za bardzo wiedzielismy co sie dzieje, dopiero pozniej uswiadomilam sobie, ze mielismy sporo szczescia.

      Usuń
  3. Super się czyta takie ciekawostki, mam nadzieję, że kiedyś też zobaczę na własne oczy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno! Ja nigdy nie spodziewalam sie, ze zawitam w takie egzotyczne miejsca, a tu prosze, niespodzianka!

      Usuń
  4. Odpowiedzi
    1. Wskakuj w samolot do Ankary!!! Zorganizowac reszte to juz pikus, chetnie sie tym zajme :)

      Usuń
  5. Nie wiedziałam, że Turcja jest oficjalnie państwem świeckim. Ciekawe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wlasnie taki jest zapis w tureckiej konstytucji. Malo tego, armia jest gwarantem konstytucji i tego zapisu, a gdyby kos chcial to zmienic, armia ma obowiazek reagowac (nawet zbrojnie).

      Usuń
  6. NIC z tych rzeczy nie wiedziałam. Świetny wpis i świetne ciekawostki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciesze sie :) Turcja kojarzy sie glownie z nadmorskimi kurortami, wiec ja sama jestem zafascynowana jak wiele roznych rzeczy jest z nia zwiazanych!

      Usuń

Najpopularniejsze posty na blogu