środa, 25 stycznia 2017

Tureckie stroje kiedyś i dziś




W styczniowej odsłonie akcji "W 80 blogów dookoła świata" zajmujemy się tematem strojów z całego świata. W moim artykule opowiem Wam, jak wyglądała moda turecka kiedyś, a co nosi się dzisiaj, natomiast na końcu znajdziecie linki do opowieści z innych krajów.  Serdecznie zapraszam!






Tureckie tradycyjne stroje w zbiorową świadomość wdarły się głównie za sprawą popularnego serialu "Wspaniałe stulecie" (o którym pisałam TUTAJ) oraz kilku innych podobny produkcji. Niestety, ich obraz został kompletnie zafałszowany, bo na potrzeby uatrakcyjnienia wyglądu bohaterów i dopasowania się do współczesnych gustów zmieniono zupełnie obraz tego, jak wyglądały tureckie ubiory w tamtych czasach. W rzeczywistości tak seksowne, obcisłe suknie z wielkimi dekoltami nie mogłyby funkcjonować w tureckiej kulturze. Poza tym na satynę i jedwab sprowadzany z Chin stać było tylko najbogatszych, a ubrania całej reszty (w tym służących) szyte były z wełny, skór, futra i bawełny. Sposób ubierania się definiowany był nie tylko przez zasady islamu, ale przede wszystkim przez praktykę życia codziennego- skoro podstawowym środkiem lokomocji dla wszystkich klas społecznych był koń, to nie mogło być mowy o długich, niepraktycznych sukniach. Dlatego zarówno mężczyźni, jak i kobiety, nosili długie, szerokie spodnie, zebrane przy kostkach, a na to szerokie kaftany lub kamizele (często fantazyjnie wyszywane w motywy roślinne) ozdabianie biżuterią, haftami i bogato zdobionymi pasami. W czasach osmańskich szczególnie bogaci mężczyźni zakładali rozpinane, długie do ziemi kaszmirowe lub jedwabne okrycia często wyszywane złotem i zdobione roślinnymi ornamentami. Typowe kobiece suknie pojawiły się dopiero w XIX wieku, pod wpływem mody z dworów europejskich i ubierane były głównie przy szczególnych okazjach, np. na wesela, przy czym ich wygląd znacznie odbiegał od szalenie seksownych sukien pokazywanych we wspomnianym na początku serialu. 



Tradycyjne codzienne stroje tureckie (źródło: internet)


(źródło: internet)
(źródło: internet)


Między strojem damskim a męskim widać wyraźne podobieństwa (źródło: internet)



(źródło: internet)


Ozdobny sułtański kaftan z kaszmiru (źródło: internet)



 
XIX wiek (źródło: internet)
XIX wiek (źródło: internet)





A jak wygląda turecka ulica dzisiaj? Od czasów "reformy odzieżowej" Atatürka w 1925 roku (o której wspominałam TUTAJ) wprowadzającej powszechnie zachodnie stroje, z codziennego  użycia wyszły ubrania i narycia głowy w klimatach orientalnych. Z drugiej strony dominującą w Turcji religią jest islam, co niesie za sobą pewne konsekwencje związane z ubiorem (pisałam o tym TUTAJ). Skutkiem tego wszystkiego tak naprawdę na tureckiej ulicy można spotkać bardzo różnorodne opcje ubioru, a od konkretnego regionu zależy, czy będą to klimaty bardziej czy mniej liberalne, np. ulice w Ankarze wyglądają jak w dowolnym innym kraju europejskim, natomiast w takiej np. Konyi od razu widać, że jesteśmy otoczeni społecznością islamską.



Ankara- ale sądząc po widoku równie dobrze mógłby to być Kraków

Konya- tutaj ludzie na ulicy wyglądają już inaczej










































Młodzi ludzie uwielbiają ubrania markowe (albo przynajmniej porządne podróbki), z drogimi metkami i błyszczącymi aplikacjami. Krótkie spodenki i odważne dekolty funkcjonują równolegle do hidżabów i długich płaszczy zakrywających sylwetkę. W dobrym guście jest noszenie okularów przeciwsłonecznych z oprawkami znanej firmy, modne są różne odmiany wytartego dżinsu, z niezrozumiałych powodów faceci uwielbiają też lustrzane mokasyny w towarzystwie białych skarpetek. Do łask powoli wracają brody (które przez prawie sto lat były na cenzurowanym ze względu na zbyt silne skojarzenia z islamskim ekstremizmem), a nieustająco na topie są sumiaste wąsy. Kobiety gustują w ubraniach bardzo kolorowych, z cekinami, koralikami i dużą ilością biżuterii, albo dla odmiany kompletnej czerni. Do kanonu mody należy także mocny i wyrazisty makijaż, a zadbane i ufryzowane włosy to po prostu oczywistość. Jeśli natomiast chodzi o starsze pokolenie, to mężczyzn spotkać można głównie w wełnianych szarych garniturach, pod które noszone są swetry lub kamizele, a kompletu dopełnia charakterystyczna szydełkowa czapeczka. Starsze kobiety bardzo często noszą workowate suknie do ziemi, a w regionach wiejskich i bardziej konserwatywnych szerokie szarawary, kamizele i chusty, które jeśli się dobrze przyjrzeć, nieco przypominają kostiumy historyczne.

  
Wbrew pozorom ludzie ubrani zupełnie "po europejsku" to normalna sprawa

Normalny jest też taki widok


Młode kobiety coraz częściej noszą hidżab
Na szczęście nikab to w Turcji raczej nieczęsty widok
  
Modelowy przykład  ubioru starszego pana



Starsi panowie wszyscy wyglądają tak samo


Szarawary i chusty nie straciły na popularności




A na zakończenie mały bonusik- moje absolutnie ulubione zdjęcie- widok nieodparcie kojarzący mi się z turecką modą :))))))))))











Tutaj możecie poczytać o tym, co jest modne w innych zakątkach świata:

Austria:
Viennese breakfast: Austriacy ubrani na ludowo - od święta i do biura
Chiny: 
Biały Mały Tajfun: Stroje ludowe Yunnańczyków
Finlandia:
Finolubna: Marimekko. Ikona fińskiej mody
Francja: 
Zabierz swego lwa: Culottes, pantalon (40)
Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim: Porozmawiajmy o ciuchach
Moja Alzacja: Alzacki strój regionalny
Madou en France: Alzacki strój wczoraj i dziś
Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym: Gruzińskie stroje w różnych odsłonach
Hiszpania:
Slowlingo.pl: O fenomenie gospodarczym i modowym hiszpańskich marek odzieżowych
Japonia:
Japonia-info.pl: Kimono - garść ciekawostek
Kirgistan: 
Kirgiski.pl:  Tradycyjny strój kirgiski
Norwegia:
Norwegolożka: Bunad - norweski strój narodowy
Jeśli ktoś z Was też jest autorem językowo-kulturowego bloga i chciałby się do nas przyłączyć, zachęcam do zajrzenia na TEGO bloga grupy, a także do kontaktu pod adresem e-mailowym blogi.jezykowe@gmail.com.  

 


12 komentarzy:

  1. Niezwykłe są te stroje. Przepiękne :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Turczynka mama opatulona w długi płaszcz i chustę w środku lata a obok córa z rozpuszczonymi włosami w t-shircie i rybaczkach - to widok częsty na ulicach Wiednia.
    Swoją drogą to czy szarawary są wygodne? - nigdy nie miałam dlatego pytam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hm, to zależy od kroju, te tradycyjne są trochę jak spódnica z gumkami na dole, ale ogólnie są lekkie i przewiewne, więc całkiem miło się je nosi.

      Usuń
  3. Te tradycyjne spodnie dla kobiet są przepiękne! Dlaczego już się tak nie ubieramy, te ubrania były po prostu cudowne! Jak to musiało być wtedy pięknie!
    PS lakiereczki z ostatniego zdjęcia pierwsza klasa, hehehe ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem co oni mają z tymi lakierkami ale spotykałam je nagminnie i są dla mnie kwintesencją tureckiej mody męskiej ;) Tak, te stroje były boskie choć pewnie też bardzo drogie niestety.

      Usuń
  4. uwielbiam szarawary! Zamieniłabym na nie chętnie wszystkie europejskie suknie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hm, ja przy mojej figurze wyglądam w nich jak wielka beczka w kolorowej narzucie ;) ale fakt, przyjemne są w noszeniu.

      Usuń
  5. Mokasyny i skarpetki na ostatnim miejscu mnie rozśmieszyły :) A szarawary uwielbiam, mój chłopak uważa to za zabawne kiedy w nich chodzę, a mi tak po prostu wygodnie :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Haha, mokasyny rządzą :)) Szarawary potrafią być naprawdę ładne i z wieloma rzeczami się komponują.

      Usuń
  6. Jedno z nakryć głowy na pierwszym obrazku przypomina mi kirgiski eleczek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wyraźnie widać wspólne odległe korzenie narodów turkijskich!

      Usuń

Najpopularniejsze posty na blogu