wtorek, 20 października 2015

Historyczne rewelacje

Kiedy tylko mam czas, staram się pilnie śledzić tureckie media (niestety tylko te anglojęzyczne) i muszę przyznać, że rozrywka, jakiej dostarczają mi niektóre artykuły, jest nie do przecenienia. Dzisiaj będzie o dwóch "faktach" historyczno-geograficznych, o których zapewne nie mieliście pojęcia (ostrzegam, wstrząsną one Waszym światem!). Nie martwcie się, ja też nie wiedziałam, że....(źródło: internet)

... muzułmanie odkryli Amerykę
Nie, to nie jest żadna przenośnia. Na szczycie muzułmańskich przedstawicieli Ameryki Łacińskiej w listopadzie 2014 roku prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoǧan oświadczył w swoim przemówieniu, że twierdzenie o tym, jakoby Krzysztof Kolumb pierwszy odkrył Amerykę, jest całkowicie błędne. Dokonali tego bowiem muzułmanie już w roku 1178. Dowodem na to ma być jakoby zapis w pamiętniku Kolumba, który 300 lat później podpływając do wybrzeży Kuby zauważył meczet zbudowany na jednym ze wzgórz. W związku z tym Prezydent zadeklarował chęć sfinansowania budowy nowego meczetu w tym historycznym miejscu.

Oczywiście takie twierdzenie padające z ust głowy państwa nie mogło pozostać bez echa- większość światowych naukowców zwróciła uwagę na fakt, że zapis w pamiętniku Kolumba nie mówi o meczecie, tylko o bliżej nieokreślonej wieży, a archeolodzy i historycy nie znaleźli żadnych materialnych dowodów istnienia cywilizacji islamu we wspomnianym okresie w tamtej części świata. Znaleźli się jednak i tacy, którzy oficjalnie poparli teorię Prezydenta, co doprowadziło do jego kolejnego stwierdzenia, iż wiedzę o tym, że to muzułmanie odkryli Amerykę, należy wprowadzić do podręczników szkolnych, aby uświadomić wszystkim, jak bardzo islam przyczynił się do rozwoju nauk geograficznych.


... a to się Kolumb zdziwił....

Poczuliście się lekko zdezorientowani? To jeszcze nic, bo powyższe sensacje bledną wobec wiadomości, że...

... Turcy pierwsi wylądowali na księżycu
W lipcu 2015 roku podczas uroczystej kolacji organizowanej przez turecki Czerwony Półksiężyc ten sam pan Prezydent stwierdził, że to nie Neil Armstrong, a Turcy z czasów Imperium Osmańskiego pierwsi postawili stopę na księżycu! Według jego słów muzułmańscy astronauci byli na księżycu już w 1635 roku (czyli znowu wyprzedzili resztę świata o ponad 300 lat), a dowodem na to ma być wyprawa niejakiego Lagari Hasana Çelebi nazywanego osmańskim "człowiekiem-rakietą". Miał on najpierw dokonać pierwszego lotu próbnego przy pomocy samodzielnie skonstruowanej rakiety napędzanej prochem strzelniczym, obserwowanego przez sułtana i jego dwór, a następnie dolecieć na księżyc. Zapytany o dowody na swoja teorię, Prezydent obruszył się i stwierdził, że NASA zniszczyła dowody pobytu muzułmanów na księżycu podczas misji Apollo 11.

XVII-wieczna rycina przedstawiająca lot Çelebiego (źródło TUTAJ)

Internet jak zwykle szybko zareagował na te rewelacje:

 
Tłumaczenie: "Kiedy wylądowaliśmy na księżycu, zobaczyliśmy ruiny wspaniałego budynku. Buzz Aldrin i ja byliśmy zachwyceni, gdy się do nich zbliżyliśmy. To był mały, pięknie zbudowany meczet z czasów osmańskich. Kiedy wróciliśmy na ziemię, NASA i rząd amerykański zabronili nam o tym mówić..." (Neil Armstrong- Autobiografia, 1997)
 

PS.- Jeśli nie wierzycie, że takie sensacje mogły wypłynąć z ust oficjalnej głowy państwa, zapraszam do zerknięcia TUTAJ i TUTAJ (artykuły w j. angielskim).

4 komentarze:

 1. Też się zdziwiłam, zwłaszcza, że Amerykę pierwsi odkryli przecież Chińczycy... http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/gavin_menzies/1421

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E tam, cieniasy ;-) Przecież Turcy byli tam już w 1178 roku :P

   Usuń
 2. Jeszcze brakuje tak jak Ukraińcy twierdzić, iż to oni pierwsi pojawili się na Ziemi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś tak czuję, że jeszcze wszystko przed nami ;-)

   Usuń

Najpopularniejsze posty na blogu