środa, 23 marca 2016

W Turcji do kościoła?


O tym, że Turcja to kraina meczetów, nie muszę nikogo przekonywać. Spiczaste minarety widoczne są z daleka, a głośne wezwania do modlitwy to nieodłączna część odgłosów tureckiej ulicy. Co jednak robić, gdy zbliżają się święta chrześcijańskie? Czy w Turcji znajdziemy czynne kościoły? Bazując na własnym doświadczeniu i wyszperanych z różnych źródeł informacjach, podpowiem dzisiaj, gdzie znaleźć można posługę kapłańską w obrządku rzymsko-katolickim.

Choć oficjalnie 98% mieszkańców Turcji to muzułmanie, to wbrew pozorom kraj ten nie jest zupełną pustynią jeśli chodzi o świątynie innych religii. Siłą rzeczy nie ma ich jednak dużo, bo wyznawcy wszystkich religii chrześcijańskich to zaledwie pół procenta populacji, przy czym najwięcej jest wyznawców prawosławia, a najmniej katolików (ok. 50 tysięcy). Kościołów katolickich jest w Turcji kilkanaście- mają je Stambuł, Ankara, Izmir, Konya, Samsun, Izmir, Trabzon, Adana oraz kilka największych kurortów turystycznych nad Morzem Śródziemnym. źródło: internet


Jeśli chodzi o turecką stolicę, to wyboru kościołów zbyt wielkiego nie mamy, a w dodatku nie jest łatwo je zlokalizować. O ile meczety widać z daleka, o tyle świątyń innych wyznań trzeba się mocno naszukać. Mieszkając w Ankarze i poruszając się po swojej dzielnicy, przez dłuższy czas nie zorientowałam się, że bardzo często przechodzę obok katolickiego kościoła p.w. Dziewicy Maryi. Jest on zwykłym betonowym budynkiem zupełnie nie rzucającym się w oczy, położonym na terenie Nuncjatury Watykanu w dzielnicy Çankaya, z zewnątrz nie oznaczonym żadnymi symbolami religijnymi (dokładny adres: Meryem Ana Katolik Kilisesi, Ankara, Çankaya, Birlik Mahallesi, 426 Sokak). Kościół dostępny jest tylko w czasie nabożeństw i ceremonii religijnych (nie wiem, jak jest w tygodniu, ale w niedzielę msza św. odbywa się o godz. 10:00). Aby wejść do środka, trzeba zadzwonić do masywnej żelaznej furtki i zaczekać na wpuszczenie przez odźwiernego. Msza odbywa się w j. angielskim (odprawia ją jeden z dwóch katolickich kapłanów, czasami są to nabożeństwa ekumeniczne), zbiera się na nią tak "na oko" sądząc około 200 osób z wielu krajów (jest m. in. całkiem liczna grupa Polaków), a po mszy odbywa się zwykle coś na kształt małego pikniku integrującego wiernych. 
Z tego, co wyczytałam, w Ankarze znajduje się jeszcze jeden kościół katolicki (Azize Tereza Kilisesi- kościół p.w. św. Teresy) w dzielnicy Ulus, w którym msze odbywają się w języku tureckim oraz angielskim, podobno są także kościoły prawosławne, żydowskie i protestanckie (po jednym), ale w żadnym z tych miejsc nie byłam.


Budynek Nuncjatury Apostolskiej w Ankarze

Kościół schowany jest za tym płotem- nic dziwnego, że go przegapiłam!

Kościół katolicki p.w. Dziewicy Maryi

Wejście do kościoła- prawda, że zupełnie nie rzuca się w oczy?

Bardzo skromne wnętrze- poza tym, co widać na zdjęciu, w kościele są jeszcze
tylko ławki i nieduża figura Matki Boskiej 


Trochę inaczej sytuacja przedstawia się w Stambule. Z tego, co wyszperałam w internecie, Stambuł pochwalić się może około dziesięcioma czynnymi kościołami katolickimi (bo największym nieczynnym jest oczywiście świątynia Hagia Sofia, o której napiszę jednak innym razie w kontekście bardziej turystycznym niż religijnym). Najłatwiej chyba znaleźć jest kościół p.w. św. Antoniego z Padwy (Sent Antuan Kilisesi) położony przy głównej stambulskiej turystycznej ulicy- deptaku Istiklal pod nr 171. Wejście od strony Istiklal jest trochę dziwne i kościół można przegapić, ale kiedy już się wejdzie na dziedziniec, mamy świątynię niczym nie różniącą się od takich samych choćby w Polsce. Przed kościołem stoi pomnik papieża Jana XXIII, który- to ciekawostka- był przez 10 lat ambasadorem Watykanu w Turcji i dlatego nazywany bywa "Tureckim papieżem". Msze w tym kościele odbywają się kilka razy w tygodniu w kilku językach (w tym po polsku w każdą niedzielę o godz. 10:30 w dolnej krypcie, do której wchodzi się  schodami z lewej strony dziedzińca).


Nie jest łatwo zorientować się, że to wejście do kościoła
To samo wejście widziane od strony dziedzińca


Kościół p.w. św. Antoniego z Padwy

Msze odbywają się w różnych językach

Ołtarz w Wielką Sobotę

Pomnik papieża Jana XXIII

Jak widać ;-) 

Wejście do dolnej krypty


Dolna kaplica w niedzielę wielkanocną

Plafon w dolnej kaplicy


Adresy i godziny nabożeństw w innych kościołach katolickich na terenie Turcji znaleźć możecie TUTAJ (niestety niektóre dane mogą być niedokładne, bo plik ma już kilka lat, ale niczego lepszego nie udało mi się znaleźć).

Gdybyście z kolei poszukiwali czynnego kościoła prawosławnego, to oprócz Stambułu dwie piękne świątynie tego wyznania posiada Edirne. Jedną jest cerkiew świętego Konstantyna i Heleny z 1869 roku (wyremontowana dzięki rządowi Bułgarii w roku 2008), a drugą cerkiew św. Jerzego z bogatym zbiorem ikon przedstawiających tego świętego.


Cerkiew św. Jerzego

Niewielka część bogatego zbioru ikon i obrazów


Piękny ikonostas


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze posty na blogu