poniedziałek, 9 maja 2016

Palenie albo zdrowie


"Palenie albo zdrowie- wybór należy do Ciebie" - pamiętacie taki slogan? W Turcji został on właśnie potraktowany z całą dosłownością. 3 lutego wszedł w życie przepis stanowiący, że osoby, które kiedykolwiek były palaczami papierosów, nie uzyskają z ubezpieczenia społecznego refundowania leczenia w przypadku zachorowania na raka płuc. Jednym słowem zastosowano niesamowite uproszczenie sprowadzające się do równania "palisz = bądź świadom zwiększonego ryzyka i braku wsparcia ze strony państwa" (więcej TUTAJ). Hmmm.... Decyzja została mocno oprotestowana i różne organizacje medyczne i socjalne zapowiedziały sądową batalię o jej unieważnienie, ale już samo jej wydanie wyraźnie pokazuje, w jakim kierunku zamierza rozwinąć się Turcja.

Nie jest zresztą tajemnicą, że obecny turecki Prezydent, gorliwy muzułmanin, jest ogromnym wrogiem palenia papierosów i wyżej opisaną zmianę podsumował tak: "(...) Walka z paleniem papierosów jest moją osobistą zasadą. Nie ma zgody na samobójstwo ani narażanie się na śmiertelną chorobę. Nie ma czegoś takiego jak wolność palenia. Państwo musi chronić swoich obywateli przed tytoniem, alkoholem i narkotykami,  podobnie jak musi chronić ich przed przestępstwami takimi jak kradzież czy terroryzm".


Informacja o zakazie palenia w hotelowym lobby
 
Informacja na lotniku- kara za palenie to 100 TL
 
 
Ogólnie w Turcji w kwestii palenia papierosów panuje swoiste rozdwojenie jaźni. Z jednej strony ludzie palą na potęgę, zarówno starsi jak i młodsi, mężczyźni jak i kobiety (choć te ostatnie nieco rzadziej). Z drugiej jednak strony od 2009 roku we wszystkich miejscach publicznych, urzędach, szpitalach, szkołach oraz zamkniętych salach restauracyjnych obowiązuje całkowity zakaz palenia zagrożony wysoka grzywną (co osobiście bardzo mi się podoba, bo nie ma nic paskudniejszego, niż jedzenie obiadu w towarzystwie osób zaciągających się smrodliwym dymem). Ale już jeżeli restauracja jest na wolnym powietrzu, ta zasada jej nie dotyczy, co prowadzi do prześmiesznych sytuacji, gdy podczas imprezy połowa gości stoi pod drzwiami i zaciąga się papierosami, albo kiedy pomimo mroźnej pogody ludzie wolą siedzieć na tarasie restauracji niż w środku, bo wtedy mogą bez przeszkód palić. Jakiś czas temu czujne oko Ministerstwa Zdrowia wychwyciło jednak tę lukę i pojawiła się zapowiedź, że całkowity zakaz palenia jeszcze w tym roku rozszerzony zostanie m. in. na tarasy centrów handlowych, parki, place zabaw, publiczne ogrody i okolice świątyń (więcej TUTAJ). Natomiast już teraz opakowania papierosów z mocy prawa wyglądają ciekawie, bo obowiązkowo zawierają ostrzeżenia przed różnymi rodzajami chorób mogącymi wynikać z palenia- widać, że twórcy tych mini-plakatów bardzo się do roli przyłożyli i obrazowo pokazują konsekwencje nałogu. Czy jest to skuteczny straszak na palaczy- szczerze wątpię, ale przynajmniej jest kolorowo. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Największym hitem jest jednak jak dla mnie cenzura wprowadzana do filmów puszczanych w tureckiej telewizji- w ramach walki z nałogiem nie wolno pokazywać scen, w których bohaterowie palą papierosy, a jeżeli w zagranicznym filmie taka scena się znajdzie, stacja ją cenzuruje poprzez "rozmycie" papierosa, albo- co jest już absolutnie przekomiczne- poprzez zasłonięcie papierosa np. animowanym kwiatkiem. Sama niestety nie nakręciłam odpowiedniego materiału poglądowego, ale znalazłam taki oto filmik na YouTube:

1 komentarz:

Najpopularniejsze posty na blogu