piątek, 9 września 2016

Kurban BayramTo już druga edycja "Miesiąca Języków" organizowanego we wrześniu przez autorów blogów kulturowo-językowych z okazji Europejskiego Dnia Języków przypadającego na 26 września (więcej o akcji przeczytacie TUTAJ, a wpisy i linki z zeszłego roku znajdziecie TUTAJ). W tym roku motywem przewodnim dla naszych wpisów jest "Wrzesień". Co ciekawego dzieje się we wrześniu na świecie? Jakie ciekawe słówka się z nim łączą? W ramach naszej podróży wczoraj na blogu Daga Tłumaczy (TUTAJ) przenieśliśmy się do Rosji, dzisiaj zapraszam Was do Turcji, a jutro czekać będzie na Was wpis na blogu Niemiecki w domu (TUTAJ). Miłej lektury!
Tegoroczny wrzesień (Eylül) w Turcji to przede wszystkim wielkie religijno-rodzinne święto Kurban Bayram, czyli Święto Ofiarowania (po arabsku nazywane Eid al-Adha). Jest to najważniejsze święto w tradycji islamskiej. Według kalendarza muzułmańskiego jego rozpoczęcie przypada na 10 dzień miesiąca zu al-hidżdża, a ponieważ w islamie miesiące są inaczej obliczane i krótsze niż u nas, według naszego kalendarza jest ono świętem ruchomym i tym roku przypada na 12-15 września.

Geneza Święta Ofiarowania to nic innego jak znana nam biblijna opowieść o Abrahamie, który pokornie zgodził się złożyć Bogu w ofierze swojego pierworodnego syna Izaaka. W ostatniej chwili jego rękę powstrzymał anioł, a posłuszeństwo zostało nagrodzone, w ofierze natomiast złożony został baranek. Islam również uznaje Abrahama za proroka (występuje on pod imieniem Ibrahim), a podczas Święta Ofiarowania celebruje się jego bezgraniczne podporządkowanie Allahowi, nawet kosztem poświęcenia własnego syna (występującego pod imieniem Ismail).  Na pamiątkę ofiary Ibrahima każdy ojciec rodziny składa w ofierze zwierzę (w Turcji barana, owcę lub krowę), które nie może być chore ani mieć żadnych deformacji, musi też zostać zabite rytualnie. Uzyskane w ten sposób mięso dzieli się na trzy części- jedną oddaje się potrzebującym, drugą krewnym, a trzecią spożywa na rodzinnej uczcie. Obowiązkowa jest wizyta w meczecie, a wiele osób składa też datki pieniężne przeznaczone dla najbiedniejszych.


źródło: internet


Czas tuż przed Bayramem, od 8 dnia miesiąca zu al-hidżdża, to też moment na dopełnienie obowiązku kilkudniowej zbiorowej pielgrzymki do Mekki (hadżdż), która jest dla muzułmanina jednym z pięciu filarów wiary. Każdy wyznawca islamu powinien taką pielgrzymkę chociaż raz odbyć, a z obowiązku tego zwolnić go mogą tylko problemy zdrowotne lub finansowe uniemożliwiające taką wyprawę. Co roku do Mekki w okresie hadżdżu udaje się kilka milionów muzułmanów, a ponieważ pielgrzym powinien mieć na sobie białe płócienne ubranie pozbawione szwów, bardzo często w tym okresie na lotnisku w Stambule spotkać można mężczyzn ubranych w coś przypominające wielkie prześcieradła.


Charakterystycznie ubrani pielgrzymi na lotnisku w Stambule


Jak Kurban Bayram wygląda w Turcji? Podobno jeszcze do niedawna zabijanie zwierząt przed Kurban Bayram  zdarzało się w miejscach ogólnodostępnych- na ulicach, podwórzach itp., a zakrwawione mięso wisiało sobie potem na balkonach. Ja się z czymś takim nie spotkałam. W Ankarze widziałam przystrojone czerwonymi wstążkami młode cielaki wiezione na ubój, ale wyglądało na to, że zajmują się nim wyspecjalizowani rzeźnicy. W czasie Kurban Bayram rozdawanych jest też mnóstwo słodyczy, nie tylko dzieciom, ale np. w hotelowych recepcjach czy przy sklepowych kasach. A skoro już jesteśmy przy hotelach- w okresie tego święta popularne miejsca wypoczynkowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Również na drogach i lotniskach panuje ekstremalny ruch, Turcy podróżują na potęgę, więc chcąc uniknąć niemiłych niespodzianek o wszelkie bilety i rezerwacje trzeba zadbać ze sporym wyprzedzeniem! Kurban Bayram jest bowiem z zasady świętem, które należy spędzić z rodziną (coś jak u nas Boże Narodzenie) i Turcy mocno się tej tradycji trzymają. Z uwagi na duży ruch dochodzi niestety do wielu wypadków drogowych, ale za to płatne odcinki autostrad są na ten czas udostępniane za darmo, co sama przetestowałam w okolicach Izmiru.


W czasie Bayramu nieznacznie zmieniają się godziny pracy sklepówW sklepach stoi wiele świątecznych dekoracji i życzeńNo i mamy jeszcze bayramowe promocje


""78 milionów ramię w ramię... miłego święta"
partie próbują zbić polityczny kapitał na bayramowych życzeniach

 
Jeśli chodzi o inne praktyczne kwestie- większość sklepów jest w okresie świątecznym czynna jak zwykle, za wyjątkiem pierwszego dnia Kurban Bayram (w tym roku będzie to 12.09.), kiedy otwierane są z reguły po południu. Pojawia się także wiele ofert i promocji "bayramowych". Na cały okres świąteczny kompletnie sparaliżowana jest za to administracja państwowa. Turcy udoskonalili pojęcie "przedłużonego weekendu" i w tym roku czas wolny będzie rozciągał się nie tylko na oficjalny Bayram (12-15.09.), ale na podstawie dekretu premiera obejmie też 16.09., co w sumie jest logiczne, bo to poświąteczny piątek i pewnie i tak nikt nie pojawiłby się w pracy. Daje to w sumie 9 dni bonusowego urlopu!

W okresie świątecznym Turcy pozdrawiają się nieco trudnym do wymówienia Iyi Bayramlar!, a inne możliwości składania życzeń z okazji Kurban Bayram prezentuję poniżej:źródło: internet


źródło: internet


źródło: internet

2 komentarze:

  1. Czy w Turcji też się zdarza, że data święta jest ogłaszana niemal w ostatniej chwili?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, nie spotkałam się z czymś takim- a w Kirgistanie to się zdarza? Natomiast w Turcji bardzo często dopiero tuż przed świętem premier wydaje dekret rozszerzający wolne o kilka dni.

      Usuń

Najpopularniejsze posty na blogu