niedziela, 29 października 2017

94 lata Republiki, czyli Atatürk jest wszędzie


Dzisiaj mamy kolejne ciekawe święto z całego szeregu narodowych świąt obchodzonych w Turcji. Tym razem chodzi o Dzień Republiki (tur. Cumhuriyet Bayramı) i jest to święto o tyle nietypowe, że oficjalnie celebruje się je nie przez jeden dzień, a ..... półtorej doby. Serio, wszystko zaczyna się o godzinie 13:00 w dniu 28 października, a kończy wraz z zakończeniem doby 29 października. Z charakterystycznym dla Turków rozmachem odbywa się wiele publicznych zgromadzeń, pokazów i ceremonii, w tym ta najważniejsza, pod ankarskim mauzoleum Anıtkabir, w którym spoczywa Ojciec Turków.


Tegoroczny "żywy obraz" (źródło: internet)


Skąd akurat ta data, skoro jako święto narodowe obchodzonych jest również kilka innych dat- jak np. Narodowe Święto Suwerenności 23 kwietnia (więcej TUTAJ), Dzień Zwycięstwa 30 sierpnia (więcej TUTAJczy Dzień Pamięci Atatürka 19 maja (więcej TUTAJ)?

No cóż, historia narodzin Republiki Tureckiej pełna jest chwil uznawanych za kamienie milowe i dla umocnienia w narodzie przeświadczenia o słusznym kierunku zmian postanowiono wszystkie te chwile wpisać w zbiorową pamięć narodu. Data 29 października jest dla Turków o tyle ważna, że po burzliwym głosowaniu 29.10.1923 roku, od niedawna działający w Ankarze parlament ogłosił decyzję o przyjęciu nazwy "Republika Turecka", a następnie wybrał Mustafę Kemala Atatürka na pierwszego prezydenta Republiki. Dla kraju, który do niedawna jeszcze był pod rządami sułtana i duchownych islamskich, taki zwrot w kierunku rozwoju był prawdziwym wstrząsem.

Tureckie upamiętnianie Ojca Turków było dla mnie fascynującym doświadczeniem od samego początku mojego pobytu w tym kraju (pamiętacie? pisałam o tym zjawisku TUTAJ). Przez kilka miesięcy nazbierałam pokaźną kolekcję zdjęć obrazujących, w jak dziwnych i czasami artystycznie wątpliwych konstelacjach spotkać można portrety Mustafy Kemala. Zapraszam do wspólnego obejrzenia co ciekawszych przykładów radosnej "atatürkowej" twórczości ! 

Gigantyczna mozaika na murze w Edirne

Gustowne dywaniki/makatki na ścianę
(jak widać, do wyboru także inne postacie)

Nie ma to jak kawa z filiżanki sygnowanej podpisem Ojca Narodu

Tak, to jest lampa....

Bardzo popularne są takie naklejki na szybę samochodową

A może lampka nocna?

Mustafa Kemal w wersji bojowej na budynku szkoły

Zdjęcie przyklejone na lodówce z napojami... kryptoreklama? 


Przecudnej urody zegarek (ten po prawej oczywiście)

Głowa z piaskowca przypominająca nieco postać z kreskówki

Moje ulubione- makatka przecudnej wręcz urody !!!

Bardzo poważny pomnik w Ankarze

I zdecydowanie mniej poważny pomnik w Kuşadası (koniecznie z dziećmi!)

Gigantyczny Mustafa Kemal w Stambule

Tu znowu wersja wojenna (Ankara)


Oooo, taki T-shirt to prawdziwy must have!

I na koniec jeszcze jedno wcielenie z dziećmi, znowu na szkolnym murze
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze posty na blogu