czwartek, 22 listopada 2018

Co ma wspólnego Turcja z indykiem


Dzisiejszy wpis to z mojej strony małe mrugnięcie oczkiem do wszystkich, którzy obchodzą Święto Dziękczynienia ;-) 
To także odpowiedź na bardzo często padające pytanie- dlaczego nazwa Turcji w języku angielskim ("Turkey") jest taka sama, jak nazwa indyka ("turkey") ? I co było pierwsze, kraj czy ptak?



Otóż pierwszy był kraj. Używana już od XIV wieku łacińska nazwa "Turquia", od której wzięły się późniejsze nazwy w wielu językach narodowych, oznaczała "kraj okupowany/ zajęty przez Turków". 

Sami Turcy aż do początków XX wieku używali nazwy "Imperium Ottomańskie/ Osmańskie", a na siebie mówili "Türk" lub "Türük", nawiązując do plemienia Göktürk, które zamieszkiwało ten region co najmniej od VI wieku. W ramach pakietu wielkich reform w 1923 roku pojawiła się nowa nazwa kraju, używana do dzisiaj- Türkiye Cumhuriyeti (Republika Turecka), w skrócie Türkiye.

I tutaj dochodzimy wreszcie do sprawy indyka. Ptaki te pojawiły się w Europie po wyprawach konkwistadorów do Meksyku, czyli na początku XVI wieku. Pojawiły się jednak nie bezpośrednio (bo niby jak?), tylko przywiezione statkami kupieckimi od strony Morza Śródziemnego. Statki te należały do ówczesnego Imperium Osmańskiego (= tureckiego), więc ptaki, które na nich przypłynęły do Wielkiej Brytanii, nazwano "ptakami tureckimi" ("Turkey birds"). Słowo "birds" (ptaki) zostało potem odrzucone jako zbyt oczywiste i tak oto na placu boju pozostała funkcjonująca w języku angielskim do dziś nazwa "turkey". 

A czy Turcy też jedzą "turkey"? Otóż nie! Po turecku ptaki te nazywają się "hindi" ("Indie"), ponieważ ptaki te przypłynęły do Turcji właśnie z tego kraju! Co ciekawe, podobnie brzmi nazwa w języku polskim- mamy przecież indyki, czyli nazwę pochodzącą od nazwy Indii !






2 komentarze:

  1. Ha świetne podsumowanie I dlatego dodam dziś Twój post na moim fb, ludzie pewnie nawet nie są tego świadomi 😊

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze posty na blogu