A tak ogólnie jeśli chodzi o tureckie imiona, to moim absolutnym faworytem jest Burak- tak, tak, naprawdę funkcjonuje tutaj takie imię męskie!- i muszę za każdym razem mocno się natrudzić, aby nie parskać śmiechem, gdy spotykam się z Panem Burakiem ;-)
To nie reklama sklepu warzywnego, a jedynie supermarketu Pana Buraka |
Na szczęście jest drobny trick pozwalający przynajmniej czasem rozgryźć zagadkę płci. Mianowicie kiedy mówimy o kimś, najczęściej za imieniem dodajemy bardzo istotne określenie- "Bey" jeśli chodzi o mężczyznę lub "Hanım" gdy mowa o kobiecie. Przykładowo "Alper Bey" wyraźnie wskazuje nam na fakt, że będziemy mieć do czynienia z mężczyzną, a słysząc "Kumru Hanım" wiemy, że mówimy o kobiecie. Ta sama metoda obowiązuje również w rozmowie bezpośredniej- w ramach naszego "Proszę Pana" lub "Proszę Pani" dodajemy ich wspomniane tureckie odpowiedniki. Oczywiście przy rozmowie bezpośredniej problem płci rozwiązuje się sam, ale forma grzecznościowa pozostaje.
Co ważne, form tych nie należy mylić ze zwykłymi słowami "pan" i "pani" (które na przykład umieszczane są na toaletach) - brzmią wtedy bowiem odpowiednio "Bay" i "Bayan".
Tutaj mamy krawiectwo damskie i męskie- a zatem użyta jest forma "bay" i "bayan" |
A skoro już jesteśmy przy bezpośrednim zwracaniu się do innej osoby- Turcy mają ciekawy zwyczaj rozmowy z nieznajomymi. Do kobiet należy bowiem zwracać się per Abla (siostro), a do mężczyzn per Abi (bracie), niezależnie od ich wieku. Na początku mnie to strasznie śmieszyło, ale teraz już wiem, że na przykład pan konduktor w autobusie wołający za mną "abla" z pewnością chce mi na coś zwrócić uwagę, a nie przedyskutować nasze powiązania rodzinne ;-)
Ciekawy wpis :-) mogłabyś jeszcze kiedyś zgłębić kwestię znaczeń tureckich imion (podobno KAŻDE ma jakieś), ja zapamiętałam jedynie, że özlem to tęsknota a mazlüm to chyba nıeudacznik, już nie pamiętam co za to znaczy Burak :D
OdpowiedzUsuńDziękuję, faktycznie dobry pomysł, zrobię sobie jakieś zestawienie :)
UsuńCiekawy wpis. Mam 6 tureckich znajomych w tym 3 Buraków. Czy to imię jest bardzo popularne? Dowiedz się proszę co znaczy jestem ciekawa
OdpowiedzUsuńDowiedziałam się- Burak jest aktualnie bardzo popularnym imieniem, bo tak nazywał się koń Mahometa. Koniec świata....
UsuńKoń Mahometa?! A to Ci heca :-)
Usuńjest jeszcze Baran też super imię :-)
OdpowiedzUsuńMam pojęcie, że wiele jest słów, które w wersji polskiej znaczą coś innego, niż ich cudzoziemskie odpowiedniki. Polski i Czeski dają dużo radości.
OdpowiedzUsuńDoszedłem jednak do pewnego punktu, który wiąże się z nieurażaniem bliźnich. Dlatego słysząc od cudzoziemca słowo, które powinnow mie "po polsku" rozbawić - włączam delikatnie hamulce. A im dłużej żyje na tym dziwnym świecie, powstrzymuję się znacznie łatwiej od żartów.
Imię Burak nie kojarzy się wyłącznie z jarzyną, ale dodatkowo z niezbyt pieszczotliwym ludzi prymitywmych lub... ze wsi. Stąd moje obawy, że kiedy usłyszy je człek z tych prymitywniejszych to...