poniedziałek, 6 czerwca 2016

Turystyka w czasie Ramazanu


Dzisiaj w kalendarzu muzułmańskim rozpoczyna się 30-dniowy okres postu nazywany Ramadanem, a w Turcji Ramazanem, który w tym roku przypada na czas od 6 czerwca do 4 lipca. Pisałam o nim rok temu (TUTAJ i TUTAJ), więc zainteresowanych szczegółowymi zasadami odsyłam właśnie do tych wpisów. Teraz powtórzę tylko, że jest to czas niełatwy dla gorliwych wyznawców islamu, którzy przez te wszystkie dni powinni od wschodu do zachodu słońca powstrzymywać się od posiłków, napojów, palenia papierosów i seksu, a jednocześnie muszą funkcjonować w miarę normalnie, chodząc do pracy i wykonując swoje zwykłe obowiązki. Turcja nie jest krajem ortodoksyjnie islamskim, więc życie nie zamiera tutaj na czas Ramazanu, jednak pewne uciążliwości da się odczuć. Dlatego na podstawie moich doświadczeń  z zeszłego roku, postaram się podpowiedzieć Wam, czego w okresie Ramazanu warto w Turcji unikać i jak strategicznie planować, żeby ułatwić sobie życie.Przede wszystkim należy pamiętać, że wielu Turków rzeczywiście zachowuje ścisły post od wschodu do zachodu słońca, co może czynić ich rozdrażnionymi lub ospałymi (szczególnie z powodu odwodnienia). Dlatego jeśli podróżujemy po Turcji w tym czasie, publiczne obnoszenie się z jedzeniem czy napojami nie jest najlepszym pomysłem. Nikt nas co prawda publicznie na ukamienuje, ale na pewno wzbudzimy w ten sposób wiele niechęci, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Odpuśćmy sobie zatem publiczne pikniki na trawie czy paradowanie z kawą. Nawet jeśli jesteśmy w wielkim kurorcie, gdzie oznak Ramazanu praktycznie nie widać, warto pamiętać, że tubylcza obsługa może należeć akurat do grona tych Turków, którzy poszczą.

W czasie Ramazanu w typowo turystycznych miejscowościach bez problemu znajdziemy otwarte restauracje, natomiast wiele małych lokalnych knajpek może być zamkniętych w czasie dnia. Natomiast tuż po zachodzie słońca wszędzie zaczyna się "wielkie żarcie" i czasem trudno jest znaleźć wolne miejsca, bo tradycją są ogromne wspólne kolacje. Warto to uwzględnić przy planowaniu rozkładu posiłków i odwiedzać restauracje wczesnym wieczorem jeszcze zanim napłynie do nich miejscowa ludność. W okresie Ramazanu różnie też bywa z podawaniem alkoholu w knajpach. W Turcji nawet na co dzień tylko niektóre restauracje/bary mają licencję na serwowanie alkoholu, natomiast w okresie Ramazanu może być z tym jeszcze rygorystyczniej. To samo dotyczy sprzedawania alkoholu w sklepach. Jak widać alkohol w sklepie jest, ale nie może być sprzedawany-
akurat w tym przypadku chodziło o dzień wyborów, ale to samo może zdarzyć się podczas Ramazanu


Ramazan to także czas, kiedy poszczący muzułmanin powinien powstrzymać się od palenia papierosów (co bardziej ortodoksyjni uciekają nawet gdy ktoś w ich obecności pali, aby przypadkiem nie wciągnąć ustami dymu z jego papierosa!). Dla nałogowców jest to prawdziwy ból, więc dobrze jest nie pogarszać sytuacji ostentacyjnym paleniem i robić to w sposób dyskretniejszy.

Kolejna sprawa to kwestia snu- zapomnijcie, że w czasie Ramazanu porządnie się wyśpicie (o ile nie mieszkacie w odciętym od świata zewnętrznego kurorcie). Tak jak już pisałam, zaraz po zachodzie słońca zaczynają się wielkie rodzinne i służbowe kolacje, które trwają długo w noc i są dosyć głośne. Nad ranem po ulicach chodzą za to panowie z bębnami, którzy budzą wszystkich na długo przed wschodem słońca, żeby można było jeszcze zjeść obfite śniadanie zanim zacznie się kolejny dzień postu.

Jeśli planujemy zwiedzanie, to koniecznie trzeba pamiętać, że w okresie Ramazanu meczety zapełnione są nie tylko w piątki, ale także w dni powszednie. Trzeba bardziej niż zwykle uważać na czasy modlitwy, bo wtedy z zasady nie zostaniemy wpuszczeni do meczetów, przerwy w dostępności ich dla turystów są też znacznie dłuższe niż normalnie. Warto wiedzieć, że wizyta w szczególnie świętych dla islamu miejscach jak na przykład Konya to w ogóle jest zły pomysł w czasie Ramazanu, bo tam do wszystkich zasad podchodzi się bardzo dokładnie i możemy mieć trudności nie tylko ze zwiedzaniem, ale nawet ze znalezieniem czynnej knajpki. 

Ciekawy aspektem czasu Ramazanu jest to, że znacznie maleje wtedy ruch na tureckich drogach i w samolotach. Łatwiej jest zatem znaleźć atrakcyjne bilety na różne połączenia krajowe. Odwrotnie jest tuż po Ramazanie, podczas zwyczajowych trzech dni wielkiego celebrowania- Ramazan Bayram. Wtedy wszyscy przemieszczają się do rodzin lub na wypoczynek, a w pierwszy dzień Bayram do około godziny 14 wszystko (sklepy, muzea i inne atrakcje) jest zamknięte.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Najpopularniejsze posty na blogu