czwartek, 20 lipca 2017

KEDI- koty nadchodzą !!!


"W Stambule kot jest czymś więcej, niż tylko kotem"

Pierwszy raz od bardzo dawna zdarzyło się, że czekam na film. I to w dodatku na film turecki!!!! Tak naprawdę miał on premierę już w maju zeszłego roku, ale w Polsce pojawi się dopiero teraz, 28 lipca. Panie, Panowie- nadchodzi KEDI, opowieść o sekretnym życiu kotów!!!!


Idea filmu jest bardzo ciekawa, jego bohaterami są mianowicie stambulskie koty (tur. kedi). Prawdziwe żywe koty, nie żadne postacie z kreskówek. 

Początkowo bohaterów filmu miało być aż 35, ale "aktorów" ograniczono do siedmiorga: Sari, Bengü, Aslan Parçasi, Psikopat, Deniz, Gamsiz i Duman (w wersji polskiej odpowiednio Spryciara, Przylepa, Bestia, Szajba, Flirciarz, Cwaniak i Sułtan) to zwierzaki mieszkające na ulicach Stambułu. Świat w filmie pokazany jest z ich perspektywy, a każdy z kotów ma swój rewir i swój "zawód"- na przykład Aslan to łowca czyszczący okolicę restauracji rybnej ze szczurów, a Sari ma żyłkę przedsiębiorcy zaopatrującego rodzinę w jedzenie. Kocie historie to siedem odrębnych opowiadań, które przeplatają się ze sobą, a połączone w całość dają fascynujący obraz ludzko-kociej więzi widocznej w Stambule na każdym kroku. Jak to pięknie powiedział jeden z tureckich sprzedawców występujących w filmie: "Koty są wyjątkowe i sprawiają, że dzięki nim czujemy się wyjątkowo".

Nie wierzycie? Popatrzcie na zapowiedź i urywki filmu. 

 DUMAN (Sułtan)
BENGÜ (Przylepa)DENIZ (Flirciarz)


SARI (Spryciara)
ASLAN PARÇASI (Bestia)
Zapamiętajcie tę datę- 28 lipca 2017. Stambuł widziany kocim okiem już nigdy nie będzie taki sam !!! 

PS. Jesteście kocimi fanami? Koniecznie zerknijcie do tych archiwalnych wpisów:
"Kocim okiem"- TUTAJ
"Kocie miasteczko"- TUTAJ
"Koty po raz trzeci- Muezza i Tombili" - TUTAJ


4 komentarze:

 1. Film jest super, bardzo mi się podobał :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Łał, rzeczywiście trudno uwierzyć, że głównymi bohaterami filmu są koty. Ale koty są faktycznie w jakiś szczególny sposób traktowane w Turcji. Jak byłam tam dwa lata temu, pamiętam jak dziś zacieniony drzewami park, a w nim plac zabaw, uwaga - koci!, pełno misek i zabawek dla kotów, no i tabliczki informujące o zakazie ich głaskania, które zauważyłam dopiero na samym końcu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, w Turcji koty mają szczególny status i nikt nie ośmieliłby się ich skrzywdzić, przez co są tez bardzo ufne i naturalne. Masz może zdjęcia tego placyku?

   Usuń

Najpopularniejsze posty na blogu