środa, 25 kwietnia 2018

5 zabytkowych tureckich meczetów... o których prawdopodobnie nie słyszeliście


 

Akcja"W 80 blogów dookoła świata" powraca w kolejnej, już 49. odsłonie. Zbliża się sezon urlopowy, więc mowa będzie o zabytkach z różnych krajów. Część z nich pewnie znacie, niektóre mogą być jednak zaskoczeniem, a może nawet inspiracją podczas planowania wyjazdów. 

Serdecznie zapraszamy!




Dzisiejszy wpis poświęcony będzie zabytkowym tureckim meczetom. Ale nie tym, które pojawiają się na pierwszych stronach wszystkich reklamowych folderów. Bo przecież Błękitny Meczet w Stambule (TUTAJ), czy meczet Selimiye w Edirne (TUTAJ) zna chyba każdy. Mało kto słyszał jednak o równie pięknych budowlach, które nie miały tyle szczęścia, aby stanąć na trasie strumieni współczesnych turystów- czy to z uwagi na niefortunne położenie geograficzne, czy też przytłaczające sąsiedztwo innych, bardziej znanych zabytków. Na szczęście nie zapomnieli o nich sami Turcy, bo wszystkie z poniżej wymienionych obiektów wpisane zostały na tzw. Tentative List (czyli "listę obiektów oczekujących") do nadania statusu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.



Meczet Haci Bayram w Ankarze

Pierwszy z meczetów figurujących na dzisiejszej liście miałam okazję zwiedzić osobiście. Meczet Hacı Bayram w Ankarze, znajduje się w dzielnicy Ulus, obok ruin rzymskiej świątyni Augusta. Został wybudowany w latach 1427-28, a potem przebudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Z zewnątrz nie przedstawia szczególnie ciekawego widoku- ot, ceglany czworobok z jednym minaretem, natomiast we wnętrzu zachwyca drewniane pokrycie sufitu. O szczególnej wartości meczetu decyduje przede wszystkim XV-wieczne mauzoleum, w którym spoczywa Haci Bayram Veli, suficki duchowny i poeta. Do grobu tego pielgrzymują całe autokary wiernych, a w czasie Ramazanu odbywają się tutaj specjalne modlitwy.




źródło: internet


Meczet Mahmut Bey we wsi Kasaba

Stojący w wiosce Kasaba (prowincja Kastamonu w północnej Turcji) XIV-wieczny meczet Mahmut Bey jest budynkiem bardzo ciekawym, bo wzniesionym całkowicie bez użycia gwoździ lub betonu (jedynym wyjątkiem jest mihrab). Dotyczy to zarówno sali modlitewnej, jak i pokrycia dachu.Wewnętrzne drewniane balkony pokryte są pięknymi rzeźbionymi ornamentami.

źródło: internet
źródło: internet


Meczet Nuruosmaniye w Stambule
 
Ten meczet z XVIII wieku to zupełnie inny styl architektoniczny- pierwsze w Turcji zastosowanie zasad baroku z cała gamą zdobień, łuków i dekoracji. Po raz pierwszy skonstruowano także meczet bez Şadırvanu, czyli fontanny służącej do ablucji przed modlitwą, co było krokiem wręcz rewolucyjnym. Meczet wzniesiony został przy wejściu na Wielki Bazar w Stambule, ma półokrągły dziedzinie otoczony kolumnami oraz dwa minarety. W przylegającej do niego bibliotece sułtańskiej zgromadzono 7600 ksiąg, z czego ponad 5000 to manuskrypty.


źródło: internet

źródło: internet

Wielki Meczet w Sivrihisar

Wielki Meczet w Sivrihisar (prowincja Eskişehir w centralnej części Turcji) to XIII-wieczna świątynia z drewnianymi kolumnami, należąca w związku z tym do tak zwanych "leśnych meczetów", w których ociosane pnie podtrzymujące sklepienie przypominają rosnące drzewa. Kolumn tych jest 67, z czego 63 symbolizują wiek Proroka Mahometa w chwili śmierci (63), a cztery pozostałe to liczba jego kalifów (4). Styl ten to przykład wczesnej architektury tureckiej w Anatolii, a o innym "leśnym meczecie" znajdującym się na zamkowym wzgórzu w Ankarze pisałam TUTAJ.


źródło: internet

źródło: internet


Meczet Eşrefoğlu w Beyşehir

Pochodząca z XIII wieku świątynia w Beyşehir (prowincja Konya) to kolejny przykład "leśnego meczetu". Tutaj drewnianych kolumn mamy 42, są one bogato rzeźbione i dekorowane kolorowymi farbami. Meczet posiada trzy wejścia zdobione wymyślnymi rzeźbieniami i jeden minaret. W wybudowanym obok grobowcu spoczywa fundator meczetu, bej Sulejman z rodu Eşrefoğulları.


źródło: internet


źródło: internet


Mam nadzieję, że dzisiejszym wpisem udało mi się Was zainspirować do odkrywania piękne Turcji nie tylko w największych turystycznych kurortach. A może macie swoje własne propozycje pięknych, zabytkowych meczetów do dopisania do powyższej tej listy?
 


Pod tymi linkami czekają na Was informacje o zabytkach z innych krajów:

Biały Mały Tajfun: Muzeum Yunnańskie
Grecja: 
Powiedz to po grecku: 5 najbardziej znanych zabytków Grecji
Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym: 5 najbardziej przereklamowanych gruzińskich zabytków
Kirgistan:
Kirgiski.pl: 5 zabytków Kirgistanu 
Niemcy:
Niemiecki w Domu: 5 znanych niemieckich zabytków
Jeśli ktoś z Was też jest autorem językowo-kulturowego bloga i chciałby się do nas przyłączyć, zachęcam do zajrzenia na TEGO bloga grupy, a także do kontaktu pod adresem e-mailowym blogi.jezykowe@gmail.com.







5 komentarzy:

 1. Meczety są piękne, egzotyczne i takie tajemnicze dla nas. Ja sama trochę się boje do nich wejść. Najbardziej podoba mi się ten w Stambule - muszę go zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Ja na początku też bałam się do nich wchodzić, ale przy zachowaniu elementarnych zasad (nakrycie głowy i ramion, zdjęcie obuwia, nie wchodzenie do części wydzielonych) jest to tak samo proste jak odwiedzenie u nas kościoła. Oczywiście Turcja jest dużo liberalniejsza niż kraje arabskie, więc i kwestia meczetów jest mniej restrykcyjna.

   Usuń
 2. Mnie też ten stambulski zachwyca. Ciekawe, że do "naszych" - chińskich - meczetów wcale nie jest łatwo się dostać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, a masz gdzieś zdjęcia jakiegoś chińskiego meczetu? Ciekawa jestem, jak architektonicznie się prezentują.

   Usuń
  2. Też jestem ciekawa - czy są podobne do dungańskiego meczetu w Kirgistanie, który opisałam u siebie.

   Usuń

Najpopularniejsze posty na blogu