środa, 16 maja 2018

Różany şerbet na Ramazan


Dziś w świecie islamu rozpoczął się święty miesiąc Ramadan, w Turcji nazywany Ramazanem. Pisałam już o nim wielokrotnie, więc jeśli jesteście zainteresowani szczegółami, zapraszam do archiwalnych artykułów:

Ramadan czas zacząć TUTAJ 

Ramazan w praktyce TUTAJ 
Turystyka w czasie Ramazanu TUTAJ 

Tak samo, jak my przygotowujemy specjalne zestawienia świątecznych potraw, tak i muzułmanie mają swoje "asy w rękawie" przygotowywane tylko w okresie ramazanu. Jedną z takich specjalnych potraw jest opisywany przeze mnie rok temu güllaç TUTAJ, bohaterem tegorocznego ramazanowego wpisu będzie natomiast bardzo ciekawy napój- różany sorbet (tur. gül şerbeti).

źródło: internet

Tradycja picia şerbetu przed i do posiłków pochodzi jeszcze z czasów ottomańskich, na sułtańskich dworach zastępował on wodę jako jej aromatyczniejszy i elegantszy odpowiednik. Wierzono, że ma moc leczniczą, a owoce, zioła i warzywa hodowane w sułtańskich ogrodach z przeznaczeniem na şerbet, objęte były specjalnym nadzorem medyków. Podawano go w porcelanowych naczyniach lub wydrążonych łupinach kokosa. Obecnie sorbet serwuje się w kryształowych wazach lub szklankach, które najpierw odpowiednio się schładza (tradycyjnie robiono to w śniegu lub zmagazynowanych blokach lodu, teraz oczywiście można w lodówce).

Różany sorbet w bardzo prosty sposób przygotować można samemu. Tak wygląda przepis na jedną szklankę napoju:

4 pachnące płatki róży- czerwonej lub różowej (alternatywnie może być to spożywczy olejek różany zabarwiony kolorowym barwnikiem spożywczym- ale nie polecam)
3-4 łyżki cukru
1 szklanka wody
1 łyżeczka soku z cytryny

Płatki róży umieszczamy w miseczce i zasypujemy cukrem. Następnie całość ucieramy, aż płatki zostaną pokruszone na malutkie kawałki. Miksturę zalewamy wodą, dodajemy sok cytrynowy i mieszamy tak długo, aż rozpuści się cukier. Całość przykrywamy i wstawiamy do lodówki na 4-5 godzin (najlepiej na cała noc, wtedy smak i zapach jest intensywniejszy). Przed podaniem napój przelewa się przez czystą lnianą ściereczkę aby stał się klarowny. Można dodać kostki lodu.

Inną wersję przygotowania gül şerbeti pokazuje ten filmik:
Na którąkolwiek z nich się zdecydujecie- şerefe !!!

1 komentarz:

Najpopularniejsze posty na blogu