czwartek, 31 maja 2018

Turcja- działo się (w maju)


Z lekkim opóźnieniem (ech, ten długi weekend!) przygotowałam dla Was porcję ciekawych, choć z reguły niszowych informacji z mediów tureckich, obejmujących mijający miesiąc. Mam nadzieję, że chętnie dowiecie się, co ciekawego wydarzyło się w Turcji w maju. A jest w czym wybierać!


Na rozpoczęcie nie może paść inna informacja niż ta, że 15 maja w Turcji rozpoczął się muzułmański święty miesiąc Ramazan!Obchody Ramazanu rozpoczęły się tradycyjną wspólną kolacją iftar organizowaną w wielu tureckich miejscowościach. O znaczeniu i tradycjach tego okresu, a także jego wpływie na turystykę poczytać możecie TUTAJ , TUTAJ i TUTAJ. Uzupełniając dodam tylko, że tegoroczny Ramazan zakończy się 14 czerwca, a po nim nastąpi tygodniowe wielkie świętowanie.
Cały artykuł: TUTAJ po angielsku

Co ciekawego wydarzyło się w Stambule?W Stambule otwarto pierwsze centrum handlowe przeznaczone w całości dla kobiet. W 126 sklepach sprzedawane są ubrania i produkty "dla konserwatywnych kobiet muzułmańskich, ze szczególnym uwzględnieniem ubrań w kolorze czarnym oraz XXL". Media rozpisywały się o tym wydarzeniu w kontekście informacji, jakoby mężczyźni mieli do wspomnianego centrum handlowego całkowity zakaz wstępu. Na ceremonii otwarcia właścicielka zaprzeczyła jednak tym pogłoskom i zaprosiła do odwiedzin całe rodziny. 
Cały artykuł: TUTAJ po angielsku, TUTAJ po turecku


W Stambule odbyły się także niecodziennie mistrzostwa.Przez pięć dni rywalizowali ze sobą przedstawiciele sportów dawnych- łucznicy, zapaśnicy, jeźdźcy konni, sokolnicy. Wszyscy korzystali oczywiście z wyposażenia i strojów wytworzonych na wzór oryginałów. Istnieje pomysł, aby zawodom- noszącym obecnie nazwę Festiwalu Etnosportu- nadać rangę Mistrzostw Olimpijskich. 
Cały artykuł: TUTAJ po angielsku


Za to w Antalyi bohaterką mediów została kotka, która......... została zastępczą matką dla osieroconych jeży! Malutkie jeżyki znalezione zostały w kontenerze na śmieci. Miejscowy weterynarz wpadł na pomysł podsunięcia ich kotce, która ogrzeje je swoim ciałem i pozwoli im korzystać ze swojego mleka. Pierwsze próby nie udały się, kotki odrzucały nie swoje maleństwa. Dopiero czarno-biała Nazlı zaopiekowała się młodymi jak swoimi. 
Cały artykuł: TUTAJ po angielsku, TUTAJ po turecku


Za to w Edirne...Pamiętacie mój artykuł o potrawie z wątróbki, będącej charakterystycznym lokalnym smakołykiem w Edirne? (TUTAJ). 12 maja podjęto próbę pobicie rekordu Guinessa w smażeniu rzeczonej wątróbki. Sama patelnia ważyła 2 tony, a usmażona w niej wątróbka około 600 kilo. Pracowało przy niej 12 kucharzy. Wszystko wskazuje na to, że rekord został pobity, choć nie ma jeszcze oficjalnej decyzji.
Cały artykuł: TUTAJ po angielsku, TUTAJ po turecku


Przejdźmy teraz do kategorii "najnowsze technologie".Jako, że w Turcji panują dosyć restrykcyjne zasady związane z zakazem palenia papierosów w miejscach publicznych (więcej TUTAJ), istnieje też duża pokusa, aby zasady te omijać. W związku z tym do powszechnego użytku wprowadzona została właśnie aplikacja, dzięki której można powiadamiać odpowiednie służby o przypadkach, gdy ban na palenia papierosów jest łamany. Co sądzicie o tym pomyśle?
Cały artykuł: TUTAJ po angielsku

A na koniec sensacyjna informacja z działu "polityka"....


...w Ankarze na listach wyborczych do parlamentu pojawiła się najmłodsza kandydatka na posła w historii Turcji. Jest nią 18-letnia Elif Nur Bayram. Nie wróżę jej wielkiego powodzenia, ale sławę już zyskała. 
Cały artykuł: TUTAJ po angielsku, TUTAJ po turecku


I to tyle majowych ciekawostek. Po kolejne zapraszam pod koniec czerwca!

Natomiast pod tymi linkami znajdziecie poprzednie odcinki tureckiej prasówki:
Turcja- działo się (w  kwietniu)
Turcja- działo się (w marcu)
Turcja- działo się (w lutym)
Turcja- działo się (w styczniu)
Turcja- działo się (w grudniu)
Turcja- działo się (w listopadzie)

1 komentarz:

  1. Ciekawe, czy kotka nie pokłuła sobie języka. Chyba, że kolce u tak małych jeży są jeszcze miękkie.

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze posty na blogu