niedziela, 30 września 2018

Turcja- działo się (we wrześniu)


Skończył się wrzesień, co oznacza, że na blogu przyszła pora na kolejne zestawienie najoryginalniejszych informacji z tureckich mediów. Co ciekawego wydarzyło się przez ostatnie tygodnie?


Zaczynamy od wyjątkowej ceremonii ślubnej.


W prowincji Konya odbył się bardzo nietypowy ślub... owcy i barana. Baran ten miał za sobą długą historię- nazwany został na cześć ulubionego piłkarza swojego właściciela i stał się jego oczkiem w głowie. Właściciel postanowił zatem znaleźć mu odpowiednią żonę. I choć ciężko w to uwierzyć, kilka dni temu "państwo młodzi" stanęli na ślubnym kobiercu przed lokalnym urzędnikiem (!!!) i otrzymali stosowny certyfikat zawarcia małżeństwa.
Cały artykuł: TUTAJ po angielsku, TUTAJ po turecku


Może teraz coś normalniejszego? Na wspomnienie zasługuje inicjatywa władz Stambułu.


Nie masz pieniędzy na bilet autobusowy lub na metro? Już niedługo nie będzie to problem. Władze Stambułu rozpoczęły instalowanie urządzeń, które w zamian za surowce wtórne doładowywać będą kartę miejską. Plastikowe butelki czy aluminiowe puszki będą na miejscu przyjmowane, zgniatane i przygotowywane do dalszej obróbki. Do końca 2018 roku ma zostać zamontowane co najmniej 100 takich urządzeń. Brawo Stambuł!
Cały artykuł: TUTAJ po angielsku, TUTAJ po turecku


Przed chwilą mowa była o oszczędzaniu, teraz pora na jego zupełną odwrotność.


Pewien rosyjski oligarcha właśnie zapłacił w Turcji niezły rachunek za tankowanie swojego 156-metrowego jachtu. Było to- bagatela!- 2,6 miliona tureckich lirów, czyli około 400 tysięcy USD. Dla uściślenia- mowa jest o rachunku za jedno tankowanie! Jacht dumnie przepłynął przez cieśninę Dardanele i zacumował w kurorcie Marmaris, gdzie mogła go podziwiać prasa i inni zazdrośnicy.
Cały artykuł: TUTAJ po angielsku


Dla miłośników wypasionego sprzętu mam też inną ciekawą informację.


Z okazji promocji nowego stambulskiego lotniska turecki mistrz jazdy na motocyklu Kenan Sofuoglu postanowił pościgać się z nietypowymi przeciwnikami, w tym z samochodem Formuły 1, myśliwcem F-16, samochodem Tesli, prywatnym odrzutowcem i Lotusem Evora.Według doniesień tureckich mediów wygrał bez problemu.
 Cały artykuł: TUTAJ po angielsku, TUTAJ filmik


Nie może też zabraknąć przestrogi przed zgubnymi skutkami mediów społecznościowych.


Pewne mieszkające w Stambule małżeństwo z 50-letnim stażem pokłóciło się siarczyście z powodu nadmiernej- zdaniem żony- aktywności męża w mediach społecznościowych. Po użytym przez kobietę argumencie "już nie mogę ci zaufać" oburzony 85-letni małżonek porwał nóż i ugodził ją w klatkę piersiową. Niestety kobieta zmarła. Cóż, przynajmniej mężczyzna będzie mógł teraz niezakłócenie korzystać z dobrodziejstw internetu, o ile oczywiście udostępnią mu go w więzieniu.
 Cały artykuł: TUTAJ po angielsku


Na rozwiązanie ostateczne zdecydował się także inny Turek.


Mężczyzna nie mógł się doczekać spadku po bogatym tatusiu-biznesmenie, postanowił więc wziąć sprawę w swoje ręce i wysłać ojcu przesyłkę zawierającą bombę! Stało się to po tym, gdy ojciec odmówił mu wypłacania mu więcej niż 6000 TL miesięcznie w charakterze kieszonkowego. Mężczyzna przeliczył się jednak, bo ojciec co prawda został poważnie ranny, ale zamach przeżył. Proces sądowy jest w toku.
  Cały artykuł: TUTAJ po angielskuA na koniec wiadomość przywracająca wiarę w człowieka.


Pewien miłośnik zwierząt postanowił ochronić przed strasznymi upałami gołebicę wysiadującą w gnieździe jaja i zamocował nad jej głową parasolkę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fajt, że działo się to na samym środku ruchliwego skrzyżowania w prowincji Izmir, bo wspomniane gniazdo uwite zostało na sygnalizatorze świetlnym! Co ciekawe, parasolki nikt nie ośmielił się ruszyć i ptaszek oraz przychodzące na świat młode bez przeszkód korzystały z ochłody.
  Cały artykuł: TUTAJ po angielsku


Na tym optymistycznym akcencie zakończę prasówkę z września. Ale nie martwcie się, już za miesiąc wrócę z kolejną porcją  niesamowitych wiadomości z Turcji!

Natomiast pod tymi linkami znajdziecie poprzednie odcinki:
Turcja- działo się (w sierpniu)
Turcja- działo się (w lipcu)
Turcja- działo się (w czerwcu)
Turcja- działo się (w maju)
Turcja- działo się (w  kwietniu)
Turcja- działo się (w marcu)
Turcja- działo się (w lutym)
Turcja- działo się (w styczniu)
Turcja- działo się (w grudniu)
Turcja- działo się (w listopadzie)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze posty na blogu